NOVÉ INFORMACE PRO VĚŘITELE SKUPINY HELSKE
7. 11. 2022Přehled a aktuality ke kauze ARCA ke dni 21. 11. 2022
21. 11. 2022Autor: Pavel P. Novotný redaktor
Odkaz na odemčený článek: https://archiv.hn.cz/c7-67128150-15ji9i-7cc8892b022701e
Šéfka a spolumajitelka kolabující skupiny NWT Martina Vítková se při záchranářských pracích opře o brněnský aktivistický fond IFIS. Ten je v první řadě specialistou na obchod s pohledávkami, i proto tato volba na první pohled překvapí. Na trhu platí za nesmlouvavého a pragmatického dravce, který vyhledává příležitosti právě ve firmách v problémech. Znám je zejména pro své výpady v obřích insolvenčních kauzách, ale má za sebou i úspěšné projekty v průmyslu. Manželům Vítkovým dal nabídku, která nešla odmítnout.
„Jsme pragmatici. Nacházíme se v situaci, kdy potřebujeme někoho, kdo dokáže jednat rychle, vyzná se v insolvencích a má i průmyslové zkušenosti. Je to sňatek z rozumu, pro obě strany. IFIS nám pomohl vyřešit složitá jednání s bankou a shodli jsme se na základních principech budoucí reorganizace,“ vysvětluje Martina Vítková, která je aktuálně jediným členem představenstva společnosti NWT, proč nakonec vybrala z několika možných partnerů za svého spojence právě brněnské pohledávkové spekulanty.
„Je to pro nás samozřejmě obchodní příležitost, ale zároveň si ceníme přístupu paní Vítkové, se kterou teď máme společný zájem. Tedy nachystat úspěšnou reorganizaci rozsáhlé skupiny, kdy na konci cesty bude logicky o něco menší, ale oddlužená, životaschopná a zisková firma,“ říká k tomu šéf IFIS, advokát Marek Indra.
IFIS v těchto dnech vyplatil některé provozní úvěry na úrovni jednotlivých firem a s Raiffeisenbank jedná o zajištěné pohledávce za mateřskou NWT v hodnotě 190 milionů korun. Raiffeisenbank je od čtvrtka také členem prozatímního věřitelského výboru a její pozice je pro průběh insolvenčního řízení klíčová.
S detaily jejich vzájemné dohody ale zatím obě strany šetří. Základem je, že IFIS by měl nyní jednat s dalšími věřiteli, pomáhat financovat provoz a také pomoci s obchodními vztahy, které probíhající insolvence narušila.
Co za to IFIS získá? To zatím nechtějí aktéři příliš konkretizovat. Ale dá se očekávat, že v budoucí podobě NWT získá vlastnický podíl nebo bude profitovat z rozprodeje majetku skupiny. „Máme nějakou dohodu, ale její detaily budou krystalizovat při sestavování reorganizačního plánu, teď je předčasné o nich mluvit,“ říká k tomu Vítková.
Návrh reorganizačního plánu by měl být hotov před koncem roku. Následně o něm budou hlasovat věřitelé na schůzi, kterou soud svolal na 20. ledna.
Široce rozkročené skupině rodiny Vítkových zlomily vaz vysoké ceny energií, jedna z jejích částí dodávala elektřinu a plyn stovkám firemních zákazníků. Brutální růst cen ale stáhl do dluhů celou NWT, která na sebe v polovině října podala insolvenční návrh. Z něj vyplývá, že firma dluží kolem půl miliardy korun. Z toho 190 milionů tvoří zmiňovaná pohledávka Raiffeisenbank. Ta má ale úvěrové pohledávky i vůči jednotlivým firmám ve skupině NWT, její celková věřitelská pozice bude tedy větší.
Skupina má celkem deset divizí, podniká v zemědělství, stavebnictví, energetice i IT. Loni utržila 3,23 miliardy korun a vydělala 36,8 milionu korun čistého. Vítková chce zachovat nejdůležitější části – tedy výrobu a montáž hydroponických skleníků, obchod s montážemi v energetice, zejména ve fotovoltaice, IT byznys a také e-commerce divizi, v rámci které provozuje šest e-shopů. Zachovat, byť v menší míře, chce i elektroinstalace pro stavební průmysl.
Naopak definitivně končí v obchodu s energiemi a nepočítá ani s divizí na pasivní domy. Firmu už v rámci aktuálního dění opustilo přes 30 lidí z původních 240 zaměstnanců. Zbytek chce ale Vítková s podporou IFIS udržet.
IFIS v projektech nezůstává dlouho. Kolabující firmy většinou rychle vyčistí, rozdělí, nemocné části zavře a zdravé nachystá k prodeji. V posledních letech na sebe upozornil výpady v bankrotech skupin Arca, PSJ či Sberbank. Zároveň má i zkušenosti s průmyslovými projekty, jako je výroba tepelných výměníků pro klimatizace a čerpadel v areálu někdejší Janky Radotín. Zde IFIS převzal podnik LEEL Coils Europe po indickém vlastníkovi a do těchto dní ho provozuje společně s firmou Pragon bývalého lobbisty ČEZ Vladimíra Johanese.
Podobným příběhem je i VPO Protivanov, kde IFIS skoupil v roce 2013 úvěrové a bankovní pohledávky. VPO následně prošlo restrukturalizací, při níž se podařilo udržet většinu zaměstnanců i hlavní výrobní podnik na výrobu oken v Protivanově. V roce 2019 se pak VPO stala majetkem společnosti Lomax.
Ještě čerstvější je reorganizace českobudějovické společnosti s ukrajinskými vlastníky 4Rail, která se věnuje opravám kolejových vozidel. Tam koupil bankovní pohledávky IFIS v roce 2018 a proces řešení pohledávek doběhl letos na jaře. V tomto případě firma prošla reorganizací a původní vlastník jí s pomocí americké společnosti Hall Industries koupil většinu tamního výrobního areálu zpět. Zbylou část, jež nebyla nezbytná pro provoz 4rail, zase získala dceřiná společnost německé Zambelli Holding.
Ostruhy tedy Indra a jeho lidé mají a Vítková moc dobře chápe, že „zlé hochy“ teď potřebuje spíše na své straně než jako protivníky.