Stanovisko IFIS k nabídce společnosti SERVIS-24 Česká republika, s.r.o. na odkup akcií společností Levoca Industry a.s.
11. 5. 2023Toxické úvěry Sberbank získal brněnský IFIS. Přeplatil spojence miliardáře Zacha i hazardního magnáta z Olomouce
30. 6. 2023Ekonomický deník
Odkaz na článek: https://ekonomickydenik.cz/fond-ifis-dosahl-dohody-o-vymene-dluhopisu-padle-skupiny-helske-za-tovarnu-na-sadrokarton/
Fond IFIS, který je v pozici největšího věřitele krachující slovenské skupiny Helske, dosáhl dohody na podmínkách výměny dluhopisů za akcie společnosti Levoca Industry. Ta převzala závod na výrobu sádrokartonu, který představuje jedno z mála cenných aktiv padlé skupiny Helske. Investoři, kteří v minulých letech nakoupili dluhopisy Helske, tak mohou podle vyjádření fondu IFIS pro Ekonomický deník získat aspoň část svých peněz nazpět.
Levoca Industry odkoupila od Helske továrnu v Levoči koncem roku 2022 za osm milionů eur, kterou určil posudek znalce města Levoča. Město mělo na továrnu předkupní právo, protože mu patří pozemky, na nichž je postavená. Během ledna byla publikována veřejná nabídka věřitelům Helske s možností vyměnit dluhopisy za akcie firmy Levoca Industry.
„Fondu IFIS se podařilo vyjednat poměr, kdy za 13,3 koruny nominální hodnoty dluhopisu získají majitelé dluhopisů 1 korunu kapitálu firmy Levoca Industry. Samozřejmě, s čím lepším poměrem se dluhopisy vymění, tím víc lidé dostanou, až se celá továrna prodá,“ říká Marek Indra, majoritní vlastník investiční firmy IFIS. Zároveň dodává, že z pohledu věřitele je téměř vždy lepší držet reálný a dluhy nezatížený majetek, než pohledávku za společnostmi v insolvenci.
Pro retailové věřitele, kteří nároky fondu IFIS postoupili, tak vznikla možnost kapitalizovat svou pohledávku. Obdobnou možnost mají také další velké věřitelské skupiny, tedy slovinská SKN a slovenská NRF. Marek Indra předpokládá, že k výměně přistoupí držitelé většiny dluhopisů. Česká společnost Servis-24, jež zatím plně vlastnila Levoca Industry, by zde měl zůstat zhruba 20procentní podíl, zbylých 80 procent si rozdělí původní věřitelé Helske.
Podle dřívějších vyjádření firmy Servis-24, která s fondem IFIS úzce spolupracuje, je plán takový, že po zprovoznění továrny a zvýšení její hodnoty by mělo ve střednědobém horizontu dojít k jejímu prodeji. Právě z jeho výnosu by se měly vypořádat závazky z nesplacených dluhopisů.
Skupina Helske vznikla v roce 2013 pod vedením Mateje Rusnáka a Libora Štýbera. Vybudovala na Slovensku v Levoči továrnu na sádrokarton, ale do plného provozu se ji nepodařilo dostat. Vedle toho chtěli šéfové Helske stavět v Německu domovy pro seniory. Tyto záměry skupina financovala prostřednictvím emisí dluhopisů, které prodávala hlavně investorům v Česku, na Slovensku a Slovinsku. Celkový počet věřitelů se pohybuje okolo šesti tisíc, celkový objem emitovaných dluhopisů a směnek přesahuje 1,5 miliardy korun.
Česká dceřiná firma Helske Sustained, která část dluhopisů emitovala, skončila v červnu loňského roku v insolvenčním řízení. Letos v březnu soud vydal usnesení o úpadku podniku. Helske se tak zařadila na seznam krachujících firem, jejichž „prašivé dluhopisy“ nakoupili čeští retailoví investoři a dnes čekají, kolik peněz a kdy získají nazpět. Mezi další známé bankroty emitentů dluhopisů z posledních let patří Arca Investments, EMTC, C2H, Zoot nebo Fair Credit.
Informační linka k obchodnímu případu: +420 511 192 737
E-mail: pohledavkyhelske@ifis.cz