IFIS k insolvenčnímu řízení na majetek Pavola Krůpy
9. 2. 2021UPOZORNĚNÍ klientům IFIS na nekalé praktiky Mgr. Jana Stávka ze společnosti Traficon Inkasní s.r.o.
26. 2. 2021Brněnský fond IFIS se považuje za největšího zástupce lidí, kteří vložili peníze do problémových směnek slovensko-české skupiny Arca. Ti nyní čekají, jestli dostanou alespoň část svých prostředků zpět. IFIS proto chce hrát klíčovou roli v tom, jak Arca své závazky vypořádá. Spoluzakladatel a hlavní akcionář IFIS Marek Indra říká v rozhovoru pro HN, že pro věřitele bude nejlepší, když bude insolvenční řízení Arcy v Česku.
Finanční skupina Arca Investments dluží věřitelům nejméně 18,6 miliardy korun a směřuje do insolvence. A je na rozhodnutí soudů v Praze a v Bratislavě, kde insolvenční řízení proběhne. Vrchní soud v Praze nyní bude rozhodovat už podruhé, zda řízení patří podle evropských směrnic do Česka, nebo ne. V lednu už tento návrh zamítl. Arca sice sídlí v Bratislavě, ale tvrdí, že její insolvence patří do Česka, protože zde má nejvíc věřitelů a byznysu.
IFIS, některé další věřitelské skupiny i sám většinový vlastník Arcy Rastislav Velič argumentují, že řízení v Česku dává větší šanci na reorganizaci firmy a vyšší uspokojení pohledávek. Na Slovensku totiž zákony dovolují firmě v problémech udělat reorganizaci jen tehdy, pokud uspokojí minimálně 50 procent pohledávek nezajištěných věřitelů. V opačném případě přebírá kontrolu nad firmou soudem určený insolvenční správce a začne konkurz, ve kterém se rozprodá majetek. Drobní věřitelé pak podle Indry proces už nemohou příliš ovlivňovat a výtěžnost pro ně ve výsledku může být menší.
1 mld. Kč je přibližně hodnota majetku (NAV) fondu IFIS. Jde asi o 100 tisíc jednotlivých pohledávek s nominální hodnotou kolem osmi miliard korun. Pohledávky za skupinou Arca tvoří jen část.
„Ona padesátiprocentní hranice na minimální uspokojení pohledávek věřitelů je mylně vykládána jako výhoda slovenského insolvenčního zákona. Ale z logiky věci to strhne mnoho subjektů do konkurzu, byť třeba takový konkurz pak bude mít významně nižší výtěžnost,“ argumentuje Indra. Dodává, že česká právní úprava je věřitelsky výhodnější, protože tam je o něco větší vliv věřitelů na průběh.
Indra říká, že jeho fond různou formou zastupuje v případu stovky věřitelů s pohledávkami za několik miliard korun. Přesné číslo ale nechtěl uvést. Věřitelé fondu mohou pohledávky Arcy buď podstoupit (pak dostanou 95 procent z budoucího výtěžku), nebo se nechat zastupovat. Mohou pohledávku i prodat za 10 procent nominální hodnoty, tuto variantu ale fond podle Indrových slov neprotežuje.
Podle šéfa IFIS je výhodou Česka také plně elektronizovaný insolvenční rejstřík. Vývoj případu v něm lze sledovat bez prodlení a proces je transparentnější. „Transparence toho procesu má vždy spojení s efektivitou,“ říká.
Brněnský IFIS je fond pro movitější − takzvané kvalifikované − investory a vydělává peníze investicemi do pohledávek, které kupuje například od bank. Buď jednotlivě, nebo v celých balících. V majetku má pohledávky s nominální hodnotou kolem osmi miliard korun. Akcionáři fondu jsou osmačtyřicetiletý advokát Indra, s podílem kolem 70 procent, a několik dalších podílníků. Indrovou specializací je zastupování klientů v insolvenčních řízeních a je rovněž konkurzním a insolvenčním správcem.
Arca měla byznys postavený na tom, že kupovala různé společnosti a nákupy financovala opakovaným vydáváním krátkodobých směnek s atraktivním úročením. Loni během koronakrize se systém zhroutil, Arca přestala splácet a požádala na Slovensku o dočasnou ochranu před věřiteli. Ta minulý měsíc vypršela. V prosinci, ještě před vypršením ochrany, podal na Slovensku návrh na konkurz Arcy finančník Pavol Krúpa, který skupinu založil a později prodal Veličovi. Slovenské soudy zatím o Krúpově podání nerozhodly.
IFIS podal na Arcu návrh na insolvenci v Česku v září, a když byl později zamítnut, podala ho znovu Arca. Městský soud v Praze ho opět zamítl a řekl, že Česko není pro vedení tohoto řízení příslušné. Nyní se čeká, jak dopadne další odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. To ale nejspíš potrvá několik týdnů, protože se k odvolání přidalo více než pět desítek věřitelů a soudy je všechny musí zpracovat.
„Myslíme si, že v Česku prosadíme na tuto insolvenci větší vliv a řízení poběží rychleji. Věříme, že v Česku uděláme vyšší výnos pro subjekty, které s námi spolupracují, uděláme vyšší výnos pro fond, proto chceme prosadit, aby řízení bylo zde. A děláme pro to maximum,“ říká Indra.
S názorem, že pro věřitele by byla výhodnější česká cesta insolvence, souhlasí i advokát a expert na insolvence Jan Langmeier, také zastupující asi padesátku věřitelů. Nemyslí si ale, že případ do Prahy podle zákona patří, když má Arca sídlo v Bratislavě a ze Slovenska roky podnikala.
„Čím déle bude trvat tato nesmyslná válka o místní příslušnost, tím hůře věřitelé dopadnou,“ řekl HN. Děkujeme za hodnocení!
Článek je ke čtení zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66885550-ifis-zastupuje-veritele-arcy-insolvence-v-cesku-pro-ne-bude-lepsi-rika-sef-fondu
Informační linka k obchodnímu případu: +420 511 192 733
E-mail: arcapohledavky@ifis.as