IFIS opakovaně uchránil práva věřitelů
9. 9. 2021IFIS vznesl další námitku podjatosti ins. správce Ing. L. Loudy
13. 9. 2021Přinášíme vám exluzivně rozhovor Marka Indry pro Hospodářské noviny
Autor článku: Marek Miller
Reorganizaci skupiny Arca musí řídit věřitelé, ne vlastník, říká šéf fondu IFIS Indra. Kritizuje i správce Loudu.
Jeden z velkých zástupců věřitelů. Hlavní majitel brněnského IFIS Marek Indra tvrdí, že jeho fond zastupuje stovky věřitelů Arcy s pohledávkami za více než dvě miliardy korun. autor: HN – Tomáš Škoda
Více než rok již uplynul od doby, kdy slovensko-české skupině Arca Investments došly peníze. Stovky investorů a dalších věřitelů stále čekají na plán, jak bude skupina pohledávky splácet.
Insolvenci finanční skupiny Arca a jejích různých částí nyní řeší soudy v Bratislavě i Praze. Podle insolvenčního návrhu, který na sebe Arca v lednu podala k Městskému soudu v Praze, dluží celkem 18,6 miliardy korun asi 1900 věřitelům. Ti investovali převážně do riskantních směnek s vysokým výnosem a nyní bojují u soudů, aby alespoň část svých peněz získali zpět.
V rámci místního insolvenčního řízení u Městského soudu v Praze byl už ustanoven i dočasný věřitelský výbor, jehož členy jsou J&T Banka, Svaz českých a moravských spotřebních družstev, brněnský fond IFIS a další čtyři věřitelské skupiny.
IFIS tvrdí, že zastupuje věřitele s pohledávkami za více než dvě miliardy korun. Spoluzakladatel a hlavní akcionář fondu MarekIndra v rozhovoru pro HN říká, že věřitelé nesmí dopustit, aby většinový majitel Arcy RastislavVelič řídil reorganizaci a dál s majetkem skupiny nakládal. „Budeme prosazovat věřitelskou reorganizaci, v rámci níž bude rozprodáván veškerý majetek dlužníka, hned jak to bude možné. A nebudou prováděny žádné další experimenty se zhodnocováním majetku za pomoci finančních investorů, kteří navíc ani momentálně neexistují,“ říká Indra. Dodává, že pokud Veličův tým nebude s věřiteli spolupracovat, bude IFIS usilovat o konkurz na majetek skupiny.
Předseda představenstva Arca Investments Rastislav Velič se k obsahu rozhovoru prostřednictvím svého mluvčího nevyjádřil. V rozhovoru Indra také kritizuje insolvenčního správce Leeho Loudu, kterého IFIS chce odvolat. K této kritice Louda HN sdělil, že to, jakým způsobem bude řešen úpadek Arca Investments, je v rukou věřitelů. Podle něj jsou mezi věřiteli též zájemci o odkup aktiv a ti mají zřetelný střet zájmů. Jejich motivací je snížit cenu aktiv, zatímco motivací věřitelů by mělo být prodat aktiva za co nejvyšší cenu. Co nejrychlejší prodej většinou vede k nižší ceně. „Věřitelé si tedy musí vyhodnotit, kdo skutečně hájí jejich zájmy a kdo se za to jenom skrývá,“ uvádí Louda.
HN: Jak hodnotíte dosavadní pokrok v insolvenčních řízeních skupiny Arca?
Arca se v současné době snaží získat podporu pro svůj reorganizační plán. Reorganizace, kterou bude organizovat sám dlužník, se nám ale nejeví jako šťastné řešení, a to hned z několika následujících důvodů. Arca nechce větší část majetku prodávat nyní, ale až poté, co ho svou činností ve spolupráci s finančními investory zhodnotí. Přitom ale nemá v současné době žádného konkrétního investora, aby mohla svůj reorganizační plán uskutečnit.
Skupina sama diskontuje svůj majetek pořízený za peníze věřitelů na 50 procent jejich původní hodnoty. Ukazuje to zejména diskont pohledávky vůči maltskému subjektu, jehož prostřednictvím byly projekty dlužníka financovány (Arca peníze ze směnek poskytovala dceřiné firmě na Maltě a pak poskytovala půjčky společnostem skupiny – pozn. red.) Arca Investments dnes sama diskontuje hodnotu této souborné půjčky maltskému subjektu na 50 procent původní půjčené hodnoty, a to s ohledem na reálnou hodnotu jednotlivých aktiv za tyto půjčky pořízené a dále provozované. Tento fakt nelze přeložit jinak, než že dlužník svou činností před úpadkem dokázal prohospodařit minimálně polovinu prostředků, které mu investoři svěřili. My se domníváme, že realita bude ještě horší. Arca dle našeho názoru vychází ze svého velmi optimistického nacenění aktiv, které se nám v mnoha případech nejeví reálné.
HN: Říkáte, že nesouhlasíte s tím, aby reorganizace probíhala pod taktovkou týmu současného vlastníka Rastislava Veliče. Proč?
Přijde nám naprosto nepřijatelné, aby věřitelé podpořili reorganizaci tak, jak navrhuje Arca, tedy takovou, jež Arce umožňuje dále dlouhodobě s majetkem hospodařit a dle slov zástupců Arcy tento majetek „zhodnocovat“. Svou nekompetenci ke zhodnocování majetku již dlužník svým dosavadním hospodařením jednoznačně prokázal a bylo by od věřitelů velmi nezodpovědné mu tuto činnost nadále umožňovat.
I my jako IFIS jsme si zpočátku poněkud naivně mysleli, že hlavní vinou krachu Arcy byla kombinace vysoké ceny peněz, se kterými hospodařila, a obrovských provizí, které byly vyplaceny různým zprostředkovatelům, již peníze pro skupinu získávali. Částka asi 50 milionů eur, která byla postupně zprostředkovatelům vyplacena, je sice hrozivá, ale ukazuje se, že problém špatného hospodaření byl mnohem hlubší.
HN: Co tedy bude IFIS ve věřitelském výboru prosazovat?
Zaprvé budeme prosazovat věřitelskou reorganizaci, v rámci níž bude rozprodáván veškerý majetek dlužníka, ihned jak to bude možné. A nebudou prováděny žádné další experimenty se zhodnocováním majetku za pomoci finančních investorů, kteří navíc ani momentálně neexistují. Pokud Arca nebude ochotna poskytnout součinnost věřitelské reorganizaci, budeme usilovat o konkurz na majetek.
HN: Kromě soudů na Slovensku řeší záležitost Arcy i soudy v Česku. Jak se vyvíjí místní insolvenční řízení, kde byl již ustaven dočasný věřitelský výbor? Co se bude dít dál?
O způsobu řešení úpadku Arca Investments se bude rozhodovat na schůzi věřitelů 5. října. Ve hře je stále řešení úpadku reorganizací dle plánu samotného dlužníka, reorganizací dle plánu věřitelů nebo prohlášení konkurzu na majetek Arcy. Rozhodnou hlasy věřitelů.
HN: Jak hodnotíte dosavadní spolupráci týmu RastislavaVeliče s věřiteli?
Aktuální situace je poměrně nepřehledná. Arca o svém reorganizačním plánu podává věřitelskému výboru pouze kusé informace. Také insolvenční správce je doposud ve svých krocích liknavý. Bez adekvátních informací je složité přijímat zásadní rozhodnutí o způsobu řešení úpadku. Navíc se stále objevují nové a nové informace o velmi diskutabilním způsobu hospodaření Arcy. Náklady na provoz Arcy přesahovaly a vlastně stále ještě přesahují běžný standard. Dá se říct, že Arca projídala peníze svých věřitelů.
HN: Komunikuje věřitelský výbor přímo s Rastislavem Veličem?
Pan Velič je skutečně skoupý na slovo. Osobně se účastnil v Česku pouze jediného jednání předběžného věřitelského výboru, a to ještě pouhou hodinu. Komunikaci obstarávají pouze jeho poradci. To je směrem k věřitelům a potenciálním investorům špatný signál. Vzniká dojem, že za zkrachovalou Arcu věci řídí právníci a ekonomové a samotný vlastník nemá na řešení žádný zájem.
Stejnou výhradu máme i v případě insolvence samotného pana Veliče, kde se neustále řeší otázka místní příslušnosti soudu, zda případ patří k soudu v Brně, nebo v Praze. Pan Velič jako dlužník nepředložil soudu a věřitelům ani seznamy svého majetku. To je dost na pováženou, zvlášť když pan Velič navrhuje řešení svého krachu oddlužením.
Arca i pan Velič na jedné straně navrhují řešení svého úpadku sanačním způsobem, tedy reorganizací, respektive oddlužením. Na druhé straně tají informace o své majetkové situaci. To prostě nejde dohromady.
HN: Jak hodnotíte postup řízení v Česku a jak na Slovensku?
Sanační způsob řešení úpadku – tedy reorganizace nebo oddlužení – je tím úspěšnější, čím rychleji se zrealizuje. Úpadková řízení v Česku i na Slovensku bohužel trpí tím, že trvají hodně dlouho. V případě Arcy je důvodů víc: velký počet věřitelů, přeshraniční charakter řízení a liknavost dlužníka – Arcy a pana Veliče. Čím déle bude trvat stav, že se pokračuje jen pomalými kroky vpřed, tím nižší bude uspokojení věřitelů. Věřitelé by měli být více nekompromisní a vyvíjet na Arcu, pana Veliče a jejich poradce větší tlak. IFIS v tomto směru připravuje některé zásadní kroky.
Liknavost procesu považujeme za něco velmi nezdravého. Každé zdržení snižuje naději na úspěšnou reorganizaci nebo restrukturalizaci – říkejme tomu, jak chceme. Projekty zkrachovalé Arcy nyní prakticky stojí a čekají na své investory, kteří by je v procesu reorganizace získali a dále rozvíjeli. Čím déle budou stát, tím nižší bude jejich hodnota, podobně například jako auto zaparkované v garáži, které nikdo jednou za čas nenastartuje a neprojede.
HN: Co se teď bude v české části řízení dít?
Ve dnech 5. až 7. října proběhne u soudu v Praze přezkum přihlášených pohledávek, kde se insolvenční správce, dlužník a věřitelé k přihlášeným pohledávkám vyjádří. Následovat bude schůze věřitelů, kde věřitelé rozhodnou, jak bude úpadek zkrachovalé Arcy řešen – zda reorganizací, nebo konkurzem. Také se rozhodne, kdo bude insolvenčním správcem, zda to bude stávající správce Lee Louda, nebo někdo jiný.
Účastníci řízení také vyhlížejí rozhodnutí odvolacího soudu, který řeší odvolání dlužníka a řady věřitelů, včetně IFIS. Zde padne verdikt, zda v případě řízení v Praze půjde pouze o místní řízení, nebo o řízení hlavní, které by bylo nadřazeno řízení u slovenských soudů. IFIS jako jediný odvoláním napadl také ustanovení Leeho Loudy insolvenčním správcem. Považujeme ho za podjatého ve vztahu ke skupině Arca. Je to správce, kterého si Arca sama vybrala, a tudíž máme vážnou pochybnost, že bude insolvenci řešit ve prospěch věřitelů. Proto jsme taky prosadili jeho odvolání jako správce společnosti Františkovy Lázně Savoy, která je stoprocentní dcerou Arcy Investments.
Nemalou roli hraje také průběh úpadkového řízení vedeného u slovenských soudů na majetek dceřiné společnosti Arca Capital Slovakia. Tyto události určí celý další běh insolvenčního řízení na majetek zkrachovalé Arcy.
Lee Louda HN k vyjádření Marka Indry napsal, že důvody pro údajnou podjatost, které Indra uvádí, nejsou relevantní a nemají oporu v zákoně. „Je legitimním právem dlužníka přicházejícího s takzvanou předbalenou reorganizací, jako v případech skupiny Arca, navrhnout i osobu správce,“ napsal Louda. Dodal, že neví přesně, proč ho dlužník navrhl jako insolvenčního správce. „Předpokládám, že je to kvůli výsledkům mé dosavadní insolvenční praxe, ze které plyne, že dobře hájím společný zájem věřitelů. Je o mně známo, že jsem zastáncem transparentnosti a nepodléhám tlakům žádných zájmových skupin. Tím ale nevyhovuji každému.“
Louda také odmítl nařčení z liknavosti. „Od počátku řeším na denní bázi dohled nad dlužníkem, účastním se všech jednání věřitelského výboru a řešíme agendu řízení, včetně přeshraničních dopadů,“ napsal. Také sdělil, že dokončuje zprávu pro insolvenční soud, která popisuje jeho dosavadní kroky, včetně výzev na dlužníka a podobně. Podle svých slov také navrhl předběžné opatření na omezení dispozičních oprávnění dlužníka, kterému soud vyhověl. „Na Arca Investments pracuji spolu se svým týmem denně, a to momentálně včetně víkendů. Tvrzení IFIS je tedy zřejmý nesmysl,“ uvedl Louda.
Informační linka k obchodnímu případu: +420 511 192 733
E-mail: arcapohledavky@ifis.as